top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraEva Dvořáková

Moje zkušenost s digitalizací Assessment a Development Center


Svět se za posledních několik měsíců hodně změnil. Zatímco některé oblasti v našich životech to zpomalilo až zastavilo, některé procesy se velmi urychlily. Mezi těmi oblastmi, ve kterých nás COVID-19 popostrčil výrazně dopředu, a se kterými mám profesní zkušenost, je digitalizace Assessment a Development Center (AC/DC). Ne že by něco takového neexistovalo před nástupem letošní pandemie. Nástroje umožňující uspořádání AC/DC kompletně online tu byly už předtím a bylo z čeho vybírat. Nicméně až nezbytnost spojená s opatřeními zavedenými po příchodu COVID-19 dovedla řadu firem (jak klientů, tak i konzultantů) k využití těchto nástrojů naplno a k realizaci AC/DC na dálku.

I já jsem se stala součástí tohoto symptomu „doby coronové“ a chci se s vámi podělit o svou zkušenost.


Jaké nástroje a vybavení jsme používali?

V podstatě nic až tak speciálního. Zjistili jsme, že nám celkem vyhovuje Zoom (ale používali jsme i jiné nástroje, pokud klient chtěl). Pro sdílení dokumentů tak, abychom mohli kandidátům poslat zadání a přitom minimalizovali riziko, že ho budou bez oprávnění šířit dál, jsme použili naši vlastní platformu. Existují však jistě i podobné nástroje, které toto umožňují a jsou dobře dostupné. Pro diagnostiku jsme použili online platformu jednoho z našich partnerů (SHL), jehož diagnostické nástroje využíváme již dlouhá léta. No a pak už šlo vlastně jen o zajištění přenosu zvuku a obrazu, což celkem spolehlivě zajistí i jednoduchá webkamera a mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem.


Potřebujeme se opravdu vidět naživo?

Tohle je asi ta nejzásadnější otázka. Jsem psycholog, Pracuji s lidmi. Jedna z věcí, která mě na tom baví nejvíc, je tzv. raport. Vztah, který s člověkem navážete, když s ním komunikujete a – slovy Carla Gustava Junga – vytváříte s ním pocit shody (pozor, mluvíme o porozumění, nikoliv souhlasu). Možnost navázat takový vztah je úzce napojen také na řadu informací, které v průběhu kontaktu s druhými lidmi získáváme a vědomě či nevědomě s nimi pracujeme. Je více než pravděpodobné, že pokud na sebe koukáme přes kameru, některé z těchto informací chtě nechtě tímto kanálem neprojdou. Je tedy potřeba zjistit, nakolik je to zásadní.

Má osobní zkušenost je nakonec taková, že to vlastně až tak kritické není. Samozřejmě, setkání tváří v tvář je ta „nejvýživnější“ forma mezilidského kontaktu. Když to ale nejde jinak nebo má online setkání na dálku nesporné výhody, pak je to adekvátní řešení. Má setkání v rámci digitálních AC/DC byla příjemná, mně i kandidátům se podařilo velmi rychle adaptovat na online prostředí a získali jsme dostatek dat, se kterými jsme mohli dále pracovat.


V čem to tedy je jiné?

Co je jednodušší...

Logistika. Jednoznačně. Nikdo nemusí nikam jezdit. Není potřeba proplácet cesťáky, bookovat zasedačky a ubytování, objednávat kávu a chlebíčky. Doporučuje se akorát základní vybavení (webkamera a mikrofon), převléct se z pyžama a zabránit vtrhnutí nezvaných osob či zvířat do záběru.

Máte větší výběr, koho z týmu zapojíte. Protože jsme mezinárodní firma, můžeme do AC/DC zapojit i kolegy ze zahraničních týmů, pro které by bylo jinak velmi obtížné dorazit osobně.

Koordinace mezi pozorovateli v průběhu AC/DC. Tohle pro mě byl velmi užitečný objev. Když má některý z pozorovatelů pocit, že je téma v rámci rozhovoru nebo třeba hrané role vyčerpáno nebo mu naopak nějaká data chybí, může dát kolegovi, který situaci vede, vědět prostřednictvím soukromého chatu. Je to trochu jako když jste si na základce posílali psaníčka pod lavicí, až na to, že v tomto případě zvyšujete efektivitu a výtěžnost toho, co se děje před vámi.

Co je náročnější...

Požadavky na technické vybavení sice nejsou nijak závratné, ale pořád musíte být dobře vybaveni a připraveni, stejně jako kandidáti. Tuto část – i když (nebo možná právě proto že) je z hlediska konzultanta tak trochu vedlejší – je potřeba mít dobře ošetřenou, aby všechno hladce běželo.

Pečlivá koordinace průběhu AC/DC je náročná, ale klíčová. Stejně tak i důkladná instruktáž. Obzvlášť pokud pracujete s více kandidáty najednou. Je potřeba všechno vyzkoušet, ověřit, jasně a srozumitelně vysvětlit a dát prostor pro dotazy. Je také dobré mít po ruce člověka, na kterého se budou moci kandidáti obracet ve chvíli, kdy se v průběhu AC/DC „ztratí“.

Navázání dobrého kontaktu s kandidátem je v online prostředí možné, ale někdy to dá větší práci. Je dobré s tím počítat a dopřát si dostatek času na to, abyste se na sebe naladili.

Komunikace a interakce prostřednictvím digitálních nástrojů je náročnější na pozornost. Zaprvé je potřeba s nimi v průběhu AC/DC pracovat a ovládat je, a zadruhé je to přece jen prostředí, kde sice některé vjemy chybí, ale přibývají nové. Já osobně jsem si třeba poměrně dlouho zvykala na to, že se vlastně na obrazovce vidím taky. Bylo pro mě sice důležité vědět, co vidí kandidát, ale byla to část pozornosti věnovaná něčemu, co by při setkání tváří v tvář fungovalo jinak.


Co všechno jsem o digitální podobě AC/DC na vlastní konzultantskou kůži zjistila?

  • Většina nástrojů používaných při realizaci digitálních AC/DC je uživatelsky přívětivá a intuitivní, takže stačí chvíli potrénovat a můžete se v nich pohybovat s jistotou a elegancí

  • Je dobré mít po ruce kolegu, který za vás řeší technické potíže, obsluhuje některé funkce v nástrojích, které používáte a je k dispozici kandidátům, kteří potřebují pomoci s obsluhou nástrojů nebo neví, co mají zrovna dělat nebo co se bude dít

  • Je důležité ujistit se, že máte vše na začátku dobře nastavené – jak techniku, tak i proces – a ideálně si dopřejte na začátku setkání chvíli, kdy to ověříte i s kandidátem na druhé straně

  • Vyplatí se poslat účastníkům předem základní pokyny a tipy, jak používané nástroje obsluhovat a jak se na celé setkání připravit (včetně doporučení, jak ve vhodných okamžicích odpočívat a regenerovat)

  • Atmosféra v průběhu digitálního AC/DC vlastně není nijak zvlášť odlišná od AC/DC probíhajícího tváří v tvář a děti/domácí mazlíčci, kteří se občas nechtěně objeví v záběru, celou situaci spíš polidští než zkomplikují

  • Pokud není součástí hodnocení kandidáta to, jak je schopný při ovládání nástrojů a techniky, kterou používáte, zvažte mu to říct, aby opadla zbytečná dávka nervozity a mohl se lépe soustředit na skutečně důležitou část výkonu

  • Je dobré myslet předem i na svůj komfort a nachystat si k ruce dostatek občerstvení (hlavně pití) a věci, které se vám můžou hodit a nebudete si pro ně moct vždycky zajít (např. kapesníky nebo psací potřeby)Sečteno a podtrženo, digitální AC/DC jsou pro mě dobrou alternativou k AC/DC realizovaném tradičně tváří v tvář. Je potřeba ošetřit a myslet také na trochu jiné věci, ale pokud situaci nepodceníte, je pravděpodobné, že všechno proběhne hladce a získáte dostatek informací o kandidátech a provedete je přitom profesionálně nastaveným procesem.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page